Czym kierować się, wybierając zasłony w kwiaty

Funkcjonalne, a zarazem ładnie urządzone wnętrze to priorytet większości domowników. Aranżując przestrzeń, trzeba pamiętać o kilku ważnych komponentach, ponieważ przemyślany dobór pozwoli cieszyć się spójnym, klimatycznym wystrojem. Na harmonijny efekt wpływ będą miały zarówno dominujące w pomieszczeniu kolory i wygląd mebli, jak i obecność dodatków. Eleganckie zasłony w kwiaty pomogą podkreślić charakter pokoju, a przy tym doskonale komponować będą się z jasnymi ścianami. Stanowić będą również stylową ozdobę, świetnie wpisując się między innymi w założenia stylu rustykalnego lub klasycznego.

Jak wybrać odpowiednie zasłony?

Kwiaty to ponadczasowy motyw, nic dziwnego więc, że od wieków gości on na różnego rodzaju tkaninach. Roślinne wzory kojarzą się z wiosennymi i letnimi miesiącami, w związku z czym wprowadzają do wnętrza powiew świeżości i lekkości. Zasłony w kwiaty stanowić będą stylową dekorację pokoju, która sprawi, że pomieszczenie prezentować się będzie przytulnie i nastrojowo. Wybierając rodzaj zasłonek, warto pamiętać, że sięgające podłogi kotary najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o nieco większym metrażu. W mniejszych lokalach wystarczą krótsze zasłony, które optycznie odciążą wnętrze. Znaczenie może mieć również deseń materiału. Drobne kwiaty na zasłonach nadadzą przestrzeni lekkości, z kolei wyraźne, duże wzory stanowić będą ciekawy akcent dekoracyjny.

Zwiewne i romantyczne wzory

Kolorowe zasłony w kwiaty są niezwykle uniwersalne, dlatego doskonale nadają się zarówno do kuchni i salonu, jak i sypialni czy pokoju dziecięcego. Roślinne motywy ożywiają wnętrze i wprowadzają nastrojową atmosferę. Wybierając zasłony, należy mieć na uwadze charakter aranżacji mieszkania, co pozwoli uzyskać harmonijny wygląd dekoracji. Malowane róże doskonale sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych stylem anglosaskim, jednak klasyczny wygląd sprawia, że często goszczą także w nowoczesnych mieszkaniach. Wielbiciele nurtu rustykalnego mają z kolei do dyspozycji stylowe, jasne zasłony w kwiaty polne, takie jak maki, chabry czy malwy. Duże, wesołe wzory, takie jak rzędy słoneczników, często wybierane są jako element wystroju pokoju dziecięcego.

Kwiaty w stylu minimalistycznym

Barwne kwiatowe wzory prezentują się niezwykle uroczo, jednak obecnie wiele właścicieli mieszkań kładzie nacisk na stonowaną kolorystykę. Warto jednak pamiętać, że minimalistyczne aranżacje nie muszą wcale być monochromatyczne, a styl skandynawski lub boho nie wyklucza dekoracyjnych ornamentów. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na dwukolorowe zasłony w kwiaty. Idealnie sprawdzą się na przykład jasne wzory drukowane na szarym lub kremowym materiale. We wnętrzach skandynawskich na zasłonach oprócz kwiatów dostrzec można też motywy takie jak zarysy lasów lub pojedynczych drzew, a także powtarzające się wzory z liści. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybór zasłon w kwiaty, których tkanina zadrukowana jest tylko do połowy. Gładka góra nadaje tkaninie lekkości, natomiast zdobiony dół przykuwa uwagę i stanowi oryginalną dekorację pokoju.